Pratik Bilgiler

Ananas

Ananas (Ananas comosus), ananasgiller (Bromeliaceae amilyasından sıcak ülkelerde yetişen bitki ve onun meyvesi. Anayurdu Güney Amerika'dır. Meyvesi iri, güzel kokulu ve lezzetlidir, üstünde bir demet yaprak vardır. 1555'te Jean de Léry tarafından Brezilya'da bulundu, oradan İngiltere'ye götürüldü, sonra Fransa'da yetiştirildi.

Ananasın içindeki maddeler onu değerli bir gıda ve tedavi maddesi yapmaktadır. Ananasta B12, biotin ve E vitamini dışında tüm vitaminler vardır. Mineraller yönünden de zengin olup içinde 16 mineral tuzu bulundurmaktadır.

Su (%82), karbonhidratlar, proteinler, şekerler(fruktoz, glikoz, sakaroz), organik asitler(yüksek oranda limon asidi), mineraller (bakır, demir, fosfor, kalsiyum magnezyum, potasyum), vitaminler(B1,B2,B3,B9,C,PP, karoten), enzim bromelain. 100 gr. ananasta 173 mg potasyum,16 mg kalsiyum,17 mg magnezyum,19 mg C vitamini vardır.

Meyvenin kendine özgü hoş bir kokusu ve tatlımsı ekşi bir tadı vardır. Ananasta yüksek oranda asit bulunduğundan midesi duyarlı olan dikkatli olmalıdır. Olgunlaşmamış ananastaki asit oranı çok yüksek olduğundan dişlere zarar verebilir.

Bağırsak bozulmalarında, ishalde ve güneş çarpması şikâyetlerinde yardımcı olur, pankreasın çalışmasını destekler.

Ananasta yüksek oranda bulunan enzim bromelain proteinleri parçalar. Bromelain enzimi, ananasın proteolitik enzimleri olan bromelin A ve B nin karışımıdır. Protein ayrıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı bir enzimdir. Bromelin enzimi etten alınan proteinlerin vücutta kullanılabilir hale gelmesini sağlar.

Bromelain tansiyonu düşürmekte de etkili olmaktadır. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Damar duvarlarında biriken çökeltileri çözdüğünden damar sertliği olanlara önerilmektedir. Fazla trombosit yapışkanlığını önlediği için kan inceltici etkiye sahiptir.

Bromelain iltihaplanmayı önler, bölgesel kas kramplanmalarını çözer. Yapılan araştırmalara göre bromelain fiziksel yaralanmalar, spor yaralanmaları, operasyon sonrası meydana gelen ödemler gibi proplemlerde inflamasyon, yanma ve ağrıyı azaltıcı etki gösterebilir ve zedelenmiş dokuların iyileşme süresini azaltabilir.

Bromelain enzimi yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçaladığı ve yağların depolanmasını önlediği için selülit sorununa karşıda yararlı olacağı ifade ediliyor.