Pratik Bilgiler

Avakado

Avakado orta Amerika kökenli bir meyvedir. Günümüzde dünyada tüm tropik bölgelerde yetişebilmektedir. Avakado diğer meyvelerden hem içerik hem de kullanım alanı olarak biraz daha farklılık göstermektedir. C ve E vitaminleriyle yüklü avakado iyi bir antioksidan kaynağıdır; bu yüzden yaşlanmayı geciktirir, cildi nemlendirerek yumuşak, esnek ve sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. Antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucudur. Ayrıca yüksek oranda omega 3 yağ asidi içerdiği için kırışıklıkları önler, hafıza için yararlıdır, kalp hastalıklarından koruyucudur, kolesterolü düşürür ve eklem ağrılarına iyi gelir.

İltihap önleyici özelliği olan omega 9 yağ asitlerinin de kaynağıdır. Diğer meyvelerin yağ içeriği eser miktardadır ve bu yüzden diğer meyvelerden farklı bir yapıya sahiptir.

Lif oranı yüksek olan avakado barsak hareketlerinin artmasını sağlar ve pekliğin giderilmesinde etkilidir.

Avakado meyve olarak tüketiminden daha çok yemekler ve salatalarla birlikte tüketimi önerilmektedir. Hafif mezeler, omlet, tavuk yemekleri ile beraber daha fazla kullanımı yaygındır. Avakado diğer meyvelere oranlı kalorisi yüksek bir meyvedir. Bu yüzden tüketirken miktarına dikkat etmek gerekir.

2 Kas konstraksiyonu ve sağlıklı kan basıncı için önemli olan potasyum bakımından en zengin kaynaklarından biridir.