Pratik Bilgiler

Buğday Tohumu( Ruşeym)

Buğday rüşeymi buğday başağının alt kısmında bulunan embriyodur. Beyaz ekmek dediğimiz ekmekte arındırılmış olduğundan çoğu vitamin ve mineraller de bulunmamaktadır. Zengin bir mineral ve vitamin deposu olan rüşeym özellikle bitkisel kökenli E ve B grubu vitaminlerin kaynağıdır. "Alpha-tocapherol" olarak adlandırılan "doğal E vitamini" buğday rüşeyminden elde edilmektedir.

Buğday ruşeymi, tanenin filizlendiği bölgedir. Muhteviyatında yüksek miktarda A,E ve B1 vitamini, lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunmaktadır.

İçerdiği yüksek miktardaki E vitaminiyle buğday tohumu, özellikle saçların ve cildin parlaklığını korumak için birebirdir. Omega 6 yağ asidi içeren buğday tohumu eklem ağrılarını dindirmektedir. İçerdiği kolin, hafızayı güçlendiren bir nörotransmitter olan asetilkolinin üretimini sağlar. İçeriğindeki B vitamini beyin için de çok yararlıdır. Ayrıca demir, magnezyum, manganez, selenyum, çinko, omega 6 yağ asidi, kolin ve lif içerir.