Hesaplama Araçları

Glisemik İndeks

Glisemik indeks (Gİ) karbonhidratların kandaki glikoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemi. Kavram Toronto Üniversitesinde hangi besinlerin diyabetliler için daha uygun olduğunu araştıran Dr. David J. Jenkins ve meslektaşlarının 1980-81 yıllarındaki çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Besinlerin Glisemik İndeks Tablosu
Gİ değerleri besinin miktarıyla orantılı olarak değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki değerlere sahiptirler:

SınıflandırmaGİ düzeyiÖrnekler
Düşük Gİ55 veya daha azbarbunya, nohut, kuru fasülye, mercimek,soya, fındık, çoğu meyve ve sebze(elma, portakal, greyfurt, şeftali, armut, çilek,mango, kivi ,bezelye, havuç), muz (ham), makarna, kepekli spagetti, kepekli ekmek, arpa çavdar ekmeği, meyve suları(elma,greyfurt), kahverengi pirinç, bulgur, süt, meyveli yoğurt, haşlanmış patates
Orta Gİ56 - 69esmer pirinç, şeker kamışı, çavdar ekmeği, dondurma, fırında patates, kahvaltılık gevrek, müsli, yulaf ezmesi, dondurma, muz(olgun), mısır cipsi
Yüksek Gİ70 veya daha yüksekpatates, beyaz ekmek, beyaz pirinç,kuskus, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, karpuz,ananas, krakerler, mikrodalgada pişmiş, mısır gevreği,simit, waffle, gofret, pizza(karışık)


Düşük Gİ değerli besinler glikozun daha yavaş ve düzenli salınımı sağlayacak, yüksek Gİ'ye sahip besinler kandaki glikoz düzeylerini hızla yükseltecektir.