Pratik Bilgiler

Brüksel lahanası

Yaşlanmayı engelleyen, kanserden koruyan ve sindirim sistemine büyük katkısı olan mucizevi sebze; faydaları saymakla bitmeyen Brüksel Lahanası...

Sebzeler beslenmenin vazgeçilmezidir. Sadece düşük kalorili olması değil, sağladıkları faydalar yönünden de tüketilmesi gerekli olan besinlerdir. Her sebzenin kendine has özellikleri vardır; işte brüksel lahanası da sayısız faydası ile günlük beslenmemizde yer alması gereken sebzelerden biri. 100’den fazla bilimsel çalışmaya konu olmuş, kanserden koruyucu etkisi kanıtlanmış bu sebzeyi sağlık hazinesi olarak da tanımlayabiliriz.

1 porsiyon Bürüksel lahanası; 60 g kalori içerir. 4 g lif ve 0,3 g yağ içermesinden dolayı zayıflamak isteyenler için hem tokluk sağlar hem de diyetin kalorisini düşürür. Günlük K vitamini gereksinmenizin %200’nü, C vitamini gereksinmenizin %100’ünü ve omega 3 gereksinmenizin de %10’nu karşılayarak antioksidan etki gösterir. Vücudu zararlı ögelerden korur. Folik asit, B1, B6 ve A vitaminin en iyi kaynakları arasındadır. Kalsiyum ve potasyum içeriği yüksek, sodyum içeriği düşük bir sebze olarak tansiyon ve kalp hastalarının diyetinde bulunmalıdır.

Bürüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir?

1- Antikanserojendir: John Hopkins Üniversitesi kanser araştırmacılarının yaptığı inceleme sonucunda en fazla anti kanserojen etki gösteren sebzenin Bürüksel lahanası olduğu ve kanser riskini %67 azalttığı saptanmıştır. Bürüksel lahanası izotiyosiyonat ve sülforofan öncüleri de dahil olmak üzere glukosinolatlardan, zengin bir kaynaktır. Bir hafta boyunca Bürüksel lahanası (300 g / gün) tüketimi, sigara içen erkeklerde sigaranın etkisini azaltmaya yardımcı olmuştur. Polonya’ da yapılan bir çalışmada meme kanseri riski yüksek olana kadınlara haftada en az 4 porsiyon Bürüksel lahanası tüketimi önerilmiş ve meme kanseri riskinin azaldığı saptanmıştır..

2- Kolesterolü düşürür: Bürüksel lahanası kötü huylu kolesterol (LDL) düzeyini düşürmeye yardımcı olur. İçerdiği lif ile bağırsaklarda yağ asitlerini bağlayarak atılmasını sağlar.

3- Yaşlanma karşıtı: Günde 5-6 adet haşlanmış Bürüksel lahanası tüketmek DNA’yı korur ve hücre yaşlanmasını engeller.

4- Anti enflamatuar etki gösterir: Glukosinolat , isotiyosiyonat içeriği ile enflamasyonun olduğupek çok sağlık sorununa iyi gelir. Bunların başında insülin direnci, metabolik sendrom, obezite, tip 2 diyabet ve romatoid artrit gelmektedir. K vitamini, C vitamini ve omega 3 içeriği ile de bu etkisini güçlendirir. Kalp sağlığını korur ve damarların zarar görmesini engeller.

5- Antioksidan besin ögeleri içerir: Vücudun detoks sisteminin çalışması için gerekli vitamin ve mineralleri içerir. Sülfür içeriği ile vücuttan toksinleri uzaklaştırır.

6- Sindirim sistemini korur: 1 porsiyonu 4 gram lif içerir. Bu sayede sindirim sistemi işlevlerinin düzenli devam etmesini sağlar. Öte yandan fitokimyasal içeriği ile sindirim sistemi duvarında H.pylori isimli bakterinin üremesini engeller.