Pratik Bilgiler

Cildinizin de sağlıklı olmaya hakkı var

Bedensel ve ruhsal anlamda sağlıklı olmak hepimizin ana hedefi; ama cildimizin sağlıklı olması da ayrıca önemsediğimiz bir konu. Cildin içten beslenen ve dıştan desteklenen bir organ olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle cildimiz için uygulamamız gerekenlere bir göz atalım:

- Omega- 3 zengini balıklardan daha çok yararlanın. Omega-3 yağ asitlerinden EPA’ nın güneş ışınlarına bağlı cilt yaşlanmasını önlediği ve yaşlanma belirtilerini azalttığı biliniyor. Uskumru, hamsi, levrek, somon en zengin Omega-3 kaynaklarıdır. Sağlıklı bir cilt için hayvansal kaynaklı protein tüketmek önemlidir; tercihleri tavuk ve yağlı balıklardan yana yapın.

- Daha fazla domates ürünü tüketin. Domates ve domates ürünlerindeki likopenin güneş ışınlarının cilt yaşlandırıcı etkisini yüzde 20-40 azalttığını gösteren birçok yayın vardır.

- Antioksidan gücü yüksek meyvelere öncelik verin. Diyetinizde erik, üzüm, elma, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, nar gibi meyvelere çokça yer verin. Erikte bulunan proantosiyanidin, elmadaki kuversetin, üzümdeki resveratrol bilinen en güçlü antioksidanlardır.

- Diyetinize havuç, balkabağını ekleyerek Beta- karotenin faydalarından yararlanın. Böylece sağlıklı bir cilde sahip olmanın önemli ip uçlarından birisini daha listeye eklemiş oluruz.

- Turuçgillerden zengin bir besin planı yapın: Portakal,greyfurt,turunç ve limon zengin C vitamini kaynaklarıdır ve bu vitaminin cilt dostu olduğu uzun süredir biliniyor. Yapılan yeni araştırmalar bu meyvelerin kabuklarındaki d- limonene dikkat çekiyor. Cilt yaşlanmasını geciktirdiği ve özellikle cilt kanserine karşı koruma sağladığı düşünülen d- limonene ‘den yararlanmak için kabuklarını salatalara ilave etmeye çalışın.

- Keten tohumunu hayatınıza sokun: Omega-3 yönünden zengin keten tohumu, aynı zamanda omega-6 yağ asitlerini de içeren tam bir cilt dostudur. Salatalarınıza, çorbalara, soslara keten tohumu eklemeye çalışın.

- Beslenmenizin bir noktasına mutlaka yağlı tohumları ilave edin. Ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumların hepsi omega-3 yağ asitleri, E vitamini, kalsiyum içerikleri ile cilt dostu besinlerdir.

- Yaşamınızda her zaman yumurtaya yer verin. İçerdiği zengin protein, vitamin ve minerallarden mutlaka faydalanın. Vücudun bu besinlerden tam olarak yaralanması için de yumurtayı kayısı kıvamında pişirmeye özen gösterin.

- Yeşil ve siyah çay içerdikleri değerli polifenoller ve kateşinler ile tam bir cilt dostu olduğu bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle beslenmemizde gönül rahatlığı ile kullanabiliriz.

- Daha bol sebze tüketin. Mor, kırmızı, yeşil renkli hepsinden ve en tazelerine ulaşarak… Kırmızı- yeşil biber, patlıcan, ıspanak, marul, maydanoz, tere, pazı, brokoli, lahana, havuç ve diğerleri hayatımızda olmazsa olmazlar.

- Bütün yukarıda sözünü ettiğimiz besinler cilt sağlığımız için önemli, ama vücudumuz ve cildimiz için vazgeçilmez ilk unsur kesinlikle ‘su’dur. Temiz, mineraller açısından zengin su kadar hem vücudumuz, hem de cildimiz için elzem anti-aging desteği yoktur. Mutlaka gün içinde en az 2- 2,5 litre ( 8- 10 bardak) su tüketmek gerekir.

Bütün bu önerilerin ışığında doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek, hayatı her yönüyle yaşamak, , iç dengemizi bularak, stresten uzak bir yaşam tarzını benimsemek ve hayata gülümsemek genel sağlığımızla paralel, cilt sağlığımızı da sağlamakta en etkili yöntemdir.